Преднината, с която партия ГЕРБ излиза начело като първа политическа сила не е толкова значителен в проценти, но е политически значима – ГЕРБ би била партията, която да представи управленска формула, ако изборите бяха днес. Такава позиция изрази политологът Цветанка Андреева. По-рано агенция "Маркет линкс“ представи проучване, според което ГЕРБ са първа политическа сила с 22.1% подкрепа, следвани от "Продължаваме промяната" с 19.7%.
Арестите на
Бойко Борисов,
Владислав Горанов и Севдалина Арнаудова, чиято цел е била да се нанесе удар срещу ГЕРб, са постигнали обратен резултат. "Нека не забравяме, че това не беше акция, която целеше пиар на ГЕРБ, обратното – целеше да удари лидера и водещи лица на партията“, посочи политологът. "Въпреки тези арести ГЕРБ взе преднина“, отбеляза Цветанка Андреева.
Тя коментира и издигането от управляващите на двама кандидати за шеф на БНБ, със спорни моменти в биографиите. Партийното парцелиране не е добър сигнал. За разделението допринася и липсата на авторитетно лидерство в лицето на министър председателя – това личи и от отлива в популярността му.
"Спад в доверието към управляващите измерихме още през март месец, но не в електорално отношение - че ГЕРБ е първа политическа сила, но във всички останали индикатори се видя, че има спад в одобрението на правителството и то е само 100 дни след започването на неговата работа. В това няма особена изненада", заяви социологът Евелина Славкова от изследователски център “Тренд":
"Доходите на хората, поскъпването на всички стоки и услуги - това са големите проблеми. Проблемът при това правителство е, че е ново, но това е и негов позитив", отбеляза тя.
"Липсват каквито и да било социални послания към обществото, като изключим традицията да се дадат пари на пенсионерите, но всички останали проблематики, които се зараждат около тези социални проблеми, не се коментират от страна на правителството. В публичното пространство представители на "Продължаваме промяната“ в студиата коментират не тези толкова важни теми, а коментират избора за шеф на БНБ, което не е маловажна тема, но може би не е най-съществената.", добави още социологът.