Общинската администрация и пловдивските съветници се пожелаха някои важни работи на последната сесия на ОбС. Например как въздухът, който дишаме, да стане по-малко отровен. В програма от триста и няколко страници е описано как това пожелание да се случи.
Политическите сили в ОбС единодушно похвалиха експертите, изготвили този бестселър, който трябва да се превърна в гордостта на ресорния зам.-кмет Иван Стоянов. Страниците му са повече от на един добър роман и надеждите са големи.
Това добро пожелание – по-чист въздух, ще изглежда напълно рухнало през 2029 година – когато изтича срокът на програмата. И още двеста страници да бъдат добавени към нея, в тях няма да има радикалните действия, които могат да гарантират успеха й. Съветникът
Слави Георгиев попита дали сме готови да затваряме улици в центъра,в районите - превръщането им в пешеходни зони. Готови ли сме да санкционираме автомобили на дизел и тези над осем години.
Очевидно е, че не сме готови. Кметът
Костадин Димитров се усъмни дали обществеността ще приеме такива радикални действия. Тогава да й кажем на тази общественост да диша с пълни гърди отровите и да не се обажда.
И все пак пожеланието е единодушно. То трябва да стане по-реално и чрез очаквания бюджет на Пловдив,а това е малко вероятно.
Пожеланията не спират – екополицаи, озеленяване на строителните обекти, строг контрол за замърсителите. Все неща, които си пожелаваме от години. Да сложим по автобусните спирки и пречистватели на въздуха, но да ги спечелим по някоя европейска програма – чудесно пожелание без срок за случване.
Стана ясно и за едно друго пожелание. Общината е подготвила 10-годишна програма как зоологическата градина да се превърне в нещо невиждано досега.Започваме с образователен център – защо ни хапят комарите, какво да правим, ако ни ухаме змия и други практични съвети. Следва детски кът, където малчуганите ще видят на живо коза, овца, крава и други млекодайни животни.
Дали това е нещо уникално? Разбира се, защо не – с това темпо на развитие на зоопарка.
Защо да не си пожелаем нещо по-практично. На големи екрани в центъра на града да се върти програмата за чист въздух. Докато зяпаме към тях, ще лапаме мухите, вместо фини прахови частици.
Така около Гребния канал може да се върти другата програма – 10-годишната за кравите и козичките.