Новоизбраното 51-во Народно събрание се събра на първото си заседание в понеделник, съпроводено от седем протеста, и очаквано не успя да си избере председател в първия си работен ден. Заседанието ще бъде подновено в сряда, когато опитите за избор на шеф на парламента ще продължат.
Въпросът кой да води парламента е ключов за възможността да бъде формирано правителство и индикациите са, че страната ни вероятно се е насочила към поредните предсрочни избори.
След обсъждане на създалата се ситуация на председателски съвет, бе взето решение заседанието да бъде прекратено и парламентът да се събере отново в сряда.
В същото време лидерът на ГЕРБ
Бойко Борисов лансира като единствена възможност за редовно управление кабинет на ГЕРБ, ПП-ДБ, БСП и ИТН. Toй обаче постави условие да е премиер, което веднага бе отхвърлено от ПП-ДБ.
"С Борисов премиер? Нека си говорим сериозно", каза съпреседателят на ПП-ДБ Асен Василев.
Лидерът на ДПС-Ново начало
Делян Пеевски, който е разделителната линия между ГЕРБ и ПП-ДБ, от своя страна заплаши да ескалира ситуацията и влезе в поредна разправия с президента
Румен Радев, като каза, че готви партия начело с Крум Зарков.
За председател на парламента бяха издигнати петима кандидати, като нито един не събра значителна подкрепа.
Изборът е с много висок залог, защото председателят на парламента е сред лицата, които могат да са служебен премиер.
При първото гласуване най-много гласове получиха
Рая Назарян (ГЕРБ) и Андрей Цеков (ПП-ДБ), които отидоха на балотаж.
И при второто гласуване обаче не се стигна до избор.
ГЕРБ остана изолиран, като за Назарян гласуваха само 68-те депутати от партията на
Бойко Борисов. Против номинацията ѝ гласуваха 121 народни представители - 21 от ПП-ДБ, 5 от БСП, както и всички депутати от "Възраждане", от коалицията около Пеевски, от ИТН и от МЕЧ. Гласуването на групата около Пеевски срещу Назарян дойде, след като малко преди това лидерът на ГЕРБ
Бойко Борисов лансира идея за правителство, в което да не влиза "Ново начало". Предложи кабинет между ГЕРБ, ПП-ДБ, БСП и ИТН, но с неизпълнимо засега условие самият той да е премиер.
При балотажа срещу Назарян Цеков получи подкрепа от 68 народни представители от ПП-ДБ, АПС (Ахмед Догна) и МЕЧ. Срещу кандидатурата му гласуваха 86 депутати (3 от ГЕРБ и всички депутати от "Възраждане", от коалицията около Пеевски и от ИТН). Въздържаха се 85 народни представители (65 от ГЕРБ и депутатите от БСП).
Идеята Силви Кирилов да стане шеф на НСОт "Има такъв народ" предложиха да има временен председател, който да е най-възрастният депутат Силви Кирилов (ИТН).
"Кирилов да остане на поста до момента, в който се сформира мнозинство, което да излъчи свой председател. Това ще ни позволи да си конституираме групите в парламента, комисиите и да се водят нормални разговори между парламентарните групи, каквито до момента не са водени за евентуално мнозинство", предложи Йорданов.
Последва нова почивка, за да се обсъди предложението, като явно не се стигна до подкрепа на идеята, която дори не беше подложена на гласуване. В крайна сметка председателстващия Силви Кирилов обяви, че заседанието ще бъде подновено в сряда.
Причината да не бъде прекратено е, че все още не е избран председател на парламента, а това трябва задължително да стане по време на първото заседание на Народното събрание.
Предложението Кирилов на първо време да остане шеф на парламента ще бъде подложено но гласуване в сряда. От ИТН обявиха, че "има разбиране" за варианта с Кирилов от редиците на БСП, МЕЧ и "Алианс за права и свободи" на
Ахмед Доган. Това биха били общо 69 гласа "за".
"Възраждане" и ПП-ДБ казаха, че трябва да обсъдят с останалата си част от парламентарните групи. И аз напълно ги разбирам. Би трябвало този срок, който практически се получава до сряда, да се използва за това да си поговорят с групите и да чуем техния отговор", каза
Тошко Йорданов.