Очевидно не разбират смисъла на случилото се с американската реакция на корупционния модел у нас. Особено, когато някои популистки партии настояват за "смяна на модела", за "изчегъртване на модела Борисов". Те не разбират, че става дума за посткомунистическия модел, непреодолян единствено у нас, за разлика от другите бивши посткомунистически страни.Този модел не е създаден от Борисов - моля ви се! Борисов е продукт, а не творец на посткомунизма. Този модел е създаден и наложен от Москва чрез нейните многобройни агенти на влияние от комунистическата партия и нейните тайни служби още в началото на прехода. Грешката на американците бе, че те просто превербуваха руските агенти на влияние вместо да ги осветят и лустрират, пише на своята страница във Фейсбук Момчил Дойчев, съпредседател на Атлантическия съвет в България.
Но затова трябваше да има ясна проевроатлантическа ориентация на българското общество и политическа воля. Такава през 90-те години нямаше - комунистите плашеха с гражданска война, а след като Държавна сигурност докара първия популистки проект през 2001 г. стана безсмислено. Освен това през 90-те години доминираше идеята за мирен преход. Разумна идея, която разчиташе и на осъзнаването на комунистите и техните кадри. Но идеята за мирен преход не отчиташе възможната и осъществена постепенна реставрация на тоталитаризма в Русия. След началото на хибридната война на Путин срещу цивилизования свят се оказа, че по-силна е руската, а не новата проевроамериканска лоялност на тези "бивши хора" - да обърна към тях това тяхно клише на омразата.
Затова да се посочва само една от противоборстващите страни/партии днес като носител на олигархичния корупционен модел е дълбоко погрешно и не отговаря на фактите. Ако просто сменим Борисов с Радев или Трифонов нищо, няма да се промени - даже по-лошо - този модел ще се циментира.
Очаквам временно, но не решително отрезвяване на т.нар. български политически елит. Просто посткомунистическото статукво ще приеме на думи критиките, но нищо решително няма да се направи за изкореняване на корупцията и нейният външен източник - руската зависимост. Затова на американците ще се наложи да подскажат поне още една ключова фигура в корупционния посткомунистически модел. Сигурен съм, че това ще е прокурор, а може и да не е само един.