Предвид сложната вътрешнополитическа ситуация и нарастващия натиск върху новото правителство и новия премиер да се справи светкавично с множеството кризи, предизвикващи сериозни тревоги в обществото, темата за РСМ не би трябвало и не може да се превръща в "ябълка на раздора“ най-вече за управляващите партии. Още повече, че ГЕРБ чака удобно всеки появил се разнобой, за да атакува яростно
Кирил Петков.
На фона на явното разминаване в позициите между президентската институция и заявените от "Продължаваме промяната“ намерения за цялостна смяна на подхода към членството на РСМ в ЕС и значително смекчаване на позицията на България към него, резултатът от КСНС е категорична победа на президента и "свиване на платната“ от страна на
Кирил Петков. Победа, обаче, която е предвестник на задълбочаване на различията по много теми, свързани с подходите към различните проблеми към управлението, между Радев и Петков, коментира политологът Георги Киряков.
В тази ситуация, продължаващият процес на еманципация на новата изпълнителна власт от президентството ще доведе до ново усложняване на цялостната политическа обстановка в страната. Друг е въпросът дали това отчетливо съгласие е добро и или вредно за нашата страна, което означава, че темата за членството на РСМ в ЕС се ползва в контекста на вътрешните политически битки и позиционирания в политическото пространство, а не се мисли в контекста на глобалните процеси или ако се мисли, то този поглед е доста повърхностен и няма общо с далновидността или държавничеството.
Текстът за сроковете и резултатите са първо сериозно отстъпление на
Кирил Петков от прокламираната промяна. Това от своя страна означава, че лидерите на "Продължаваме промяната“ вече са обладани от страховете за провал на намеренията си, за провал на управлението си и са готови на всякакви компромиси, за да удържат лесно и изненадващо спечелената изборна победа, но и трудно съставената и сложно функционираща партийна коалиция, казва още Киряков.