Румен Радев млъкна – няма какво да каже. Или се страхува да каже
Президентът
Румен Радев се е умълчал предизборно. Сигурно е проумял, че държавният глава не бива да се бърка в изборите, каквито е симпатии да има. Ако е така, трябва да признаем, че за първи път, макар и за две седмици, президентът се държи държавнически.
Но това е комплимент, който едва ли
Румен Радев заслужава, тъй като мълчанието му не е заради държавническо поведение. Късно е да показва, че го може – няма да е искрен.
Има три основни причини за мълчанието на президента.
Първата е, че няма какво да каже. Той вижда ясно, че "революционният фронт“, роден под юмрука му, се е сринал под същия юмрук – раздробен, пръснат по всички краища на недоволството, без никаква сила и възможност да влия на изборния резултат.
Втората е, че и да каже нещо, няма кой да се заслуша сериозно. Думите му загубиха значение още в началото на мандата, когато каза на депутатите от предишното Народно събрание: Малко ви остава!
Третата е, че сега на него малко му остава и каквото каже, може да се обърне срещу него в битката за втори мандат.
Със сигурност Радев ще каже нещо след 4 април, но то ще е като реквием за един провален мандат. В края му ще се наложи и да направи нещо, което и през ум не му е минало в горещото протестно лято на 2020 година – да връчи мандат за съставяне на правителство на ГЕРБ и
Бойко Борисов – така прогнозират социолозите.
Само тази мисъл е достатъчна да направи от
Румен Радев безмълвен свидетел на изборите. Победа на ГЕРБ, дори и с малко, ще постави под сериозно съмнение втория му мандат.
На 3 март Радев цитира генерал Скобелев: "Русия е единствената страна в Европа, в която има достатъчно идеализъм, за да воюва заради чувства“.
Каза го българският президент, който смята, че Русия е воювала с Турция, водена единствено от идеализъм и чувства към България.
След този гаф мълчанието на президента е лесно за обяснение. Никой не иска говорещ президент, ако той е
Румен Радев.