Новината, че кметът на Пловдив
Костадин Димитров е повишен в 8-ми дан от Международната таекуон-до федерация (ITF) се нуждае от малко разяснителна кампания, за да стане ясна нейната значимост.
И досега беше неоспорим факт, но вече няма никакви съмнения – Пловдив има най-страховития кмет в страната. Над него има само един с 9-и дан, но той не е кмет.
Едва ли има нещо неясно – на такъв кмет не бива да му се мотаеш излишно в краката, още по-малко пък да се сблъскаш челно с него.Той е носител на черен колан, който символизира майсторство. Освен това притежателите му"не се боят от силите на мрака и злото“. Господин Димитров не е дал повод да мислим, че силите на злото и мрака го притесняват. Очевидно е обаче, че той има проблем със светлите сили, но таекуон-до не се занимава със странични въпроси.
Федерацията, която повишава в 8-ми дан
Костадин Димитров, е със седалище в Северна Корея, Канада и Испания. Има още една световна федерация със седалище в Южна Корея. В България са три и кметът е зам.-шеф на една от тях - Българска федерация по таекуон-до ITF.
"Пътят на ръцете и краката“ – това е таекуон-до в свободен превод от корейски. Изключително важно за действията на един кмет. Наистина е важно – къде ходиш и какво даваш. Или взимаш.
Корейският генерал Чой Хонг Хи е признат за баща на таекуон-до. Правителството обаче не е съгласно той да въвежда този спорт в Северна Корея и генералът става изгнаник в Канада. Тогава южнокорейците основават втората таекуон-до федерация. Генерал Чой се мести в Северна Корея, където е подкрепен проекта му за разпространението на таекуон-до по света. Така идва и в България – от Страната на утринната свежест.
Тази историческа справка няма никакво отношение кой какъв майстор е в този спорт, както и какъв кмет е – само за обща култура.
Трениращите таекуон-до са длъжни да спазват някои правила. Като например да се отнасят към другите честно и открито. И да се въздържат от приемането и връчването на подаръци, когато това може да бъде изтълкувано погрешно.
В таекуон-до значението на думата почтеност донякъде се отличава от тълкуванието ѝ в речниците. Всеки е длъжен да може да различава правилното от грешното и, в случай че постъпи погрешно, трябва да си вземе поука.
Една от тайните на майсторите на таекуон-до гласи: "Упорито преодолявай всички трудности“. А Конфуций е казал: "Този, който не е упорит на младини, рядко постига успех, когато порасне“.
Философията на таекуон-до така, както е формулирана от генерал Чой:
- Бъди готов да ходиш там, където ходенето може да бъде трудно, и да правиш това, което трябва, дори да е невъзможно.
- Бъди внимателен към слабите и твърд към силните.
- Бъди доволен от парите и възможностите, които имаш, но от уменията си – никога.
- Винаги завършвай това, което си започнал, без значение дали е малко или голямо.
- Никога не отстъпвай пред натиск и заплахи в преследване на благородната си цел.
- Преподавай знанията и уменията си с действия, а не с думи.
Под новината за 8-мия дан на кмета един читател е написал: "Честито на спортиста Димитров. Като кмет кога ще започне да действа?“
Това изглежда като дребно заяждане на тема: "Кмете, ти изповядваш ли философията на генерал Чой, спазваш ли правилата, или кметуването е друга бира – далеч от философските окови.
Да допуснем, че и на кметовете раздават колани – за кметско майсторство. В таеукон-до те са няколко цвята – бял, жълт, зелен, син, червен, черен. Белият символизира незнание.
Това "Като кмет кога ще започне да действа“ какъв цвят му отива?
И още едно уточнение. Страховит означава "който предизвиква страх, страшен, ужасяващ“. Но има и синоними: "непоносим, отвратителен, опасен, обезпокоителен“.