Две снимки на
Кирил Петков в Брюксел – с Йенс Столтенберг и Урсула фон дер Лайен – предизвикаха неочаквани – поне за мен коментари. Една част от хората не се занимаваха със съдържателната част на визитата в Брюксел. А как е облечен
Кирил Петков.
Вратовръзката къса. Панталоните дълги. Сакото – възмалко и разкопчано. Ръцете – разперени, пише журналистът Георги Даскалов.
В известен смисъл измести даже въпроса колко моста имаме над Дунава.
"…че може млад да загина,
ах, утре като премина
през тиха бяла Дунава!“.
В преносен смисъл, разбира се.
В някаква степен заядливостта е обусловена.
"Новите“ вдигнаха летвата. Заявката – няма да бъдем като Борисов, знаем английски, не сме учили в Симеоново, а в "Харвард“ и "Кингс колидж“.
Това като естетика.
Съдържателно, доколкото може така да се каже – нулева толерантност към корупцията, стига вече чадъри, преди да вземем решение – ще направим анализ.
Друго няма. Засега.
Кирил Петков може да отиде на Европейски съвет по бермуди – и от това образът му в България изобщо няма да пострада. Може даже лично той да стане симпатичен на световните агенции и да промотира – нали така се казва – страната си – коя страна България, Канада – една-две позиции по-нагоре в световния информационен поток.
Като онзи външен министър на Вануату ли, на някаква друга държава ли, проверих – Тувалу - който даде пресконференция – с безупречно вързана вратовръзка и потопен наполовина в океана, за да илюстрира как държавата му отива на кино заради климатичните промени.
България сега гледа с надежда на
Кирил Петков – и на неговите съратници – и коалиционни партньори, за да затвори една страница от живота си, която не харесва много, даже изобщо – и се надява да отвори нова, по-добра.
Както стоят нещата – нищо не може да нащърби тази красива представа.
Но понеже съм го живял, няколко пъти.
Подхранването на надежди е древен бизнес, както и омразата, и обещанията – в нашия случай – на обещанията за възмездие.
Така се взима – или получава - власт.
После идва мъчнотията.
Но – да кажа – очаквам да скочат според летвата.
Която сами поставиха.
Или поне малко под нея, пак е добре.
Засега виждам, че предпочитат да се провират.
А времето си тече.
А, да - след зимата нищо от тази добронамереност няма да е останало.
И може би ще бъда от малцината, които ще кажат добра дума.