close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Политика
Лица
Институциите
Анализи
Бизнесът
Прогнози
Спорт
RSS
Водещи новини
Още една православна църква у нас - Старостилна
©
09:44 / 23.12.2024
441
Съдебно решение прати в миналото монопола на БПЦ единствена да претендира да носи името Православна църква. На 16 декември  тази година с решение  Върховният касационен съд Българската Православна Старостилна Църква е вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския градски съд. Това означава, че Църквата е регистрирана като религиозна институция според Закона за вероизповеданията.

Тази регистрация премахва всички административни и законови пречки, които досега затрудняваха или възпрепятстваха функционирането на Българската Православна Старостилна Църква да извършва своята дейност. Съдебната сага тече от 2009 година.

Архиерейският Синод призовава всички клирици и пасоми на Църквата да благодарят на Бога за милостивия Му промисъл.

Всъщност Православната старостилна църква съвсем не е новост – тя има предистория от 1968 година, когато Св. Синод с патриарх Кирил приема новия календар. Тогава двама архимандрити – Серафим Сергий се обявяват против и се отделят от БПЦ. В годините на комунизма обаче съществуването и бе невъзможно, но реалната й история започва преди 35 години, след падането на режима на Тодор Живков.

Софийски градски съд беше отказал регистрацията на Българската Православна Старостилна Църква, защото се налагаше становището, че втора православна църква освен БПЦ не може да съществува. Реално решението на ВКС, което беше обявено в петък отваря врати за нови православни църкви у нас. СГС няма основание повече да отказва на общности регистрация, ако в името им се съдържа "православна църква“, коментират богослови. Според тях разколът между старостилците и БПЦ е много по-страшен от разкола между  синодите  на покойните Пимен и Максим. Има разбиране в църковните среди, че при старостилците православието е запазено в много по-чист и автентичен вид.

Предстоятел на законната вече Българската Православна Старостилна Църква е Триадицки епископ Фотий.

Новата Църква има 15 храма в страната, а катедралният й "Успение на Пресвета Богородица“ е в столичния кв. "Бъкстон“. Техен е и девическият манастир в кв. Княжево, в който служат 60 монахини, а в цялата църква на Даниил няма толкова.
За реклама: 0887 45 24 24 и juliana@mg24.bg
За контакти: 0700 450 24 и office@mg24.bg
©2020 Медия груп 24 ООД. zaplovdiv.bg - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от zaplovdiv.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни . Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на Медия груп 24 ООД. Мненията изразени във форумите и коментарите към статиите са собственост на авторите им и Медия груп 24 ООД не носи отговорност за тях. Поставянето на връзки към материали в zaplovdiv.bg е свободно. Сайтът е разработен от Медия груп 24 ООД.
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.